577 701 301 Zaloguj się

Jakie opony zimowe wybrać?

Autor

Brak danych

Data

Kategoria

Ogólne

3

 min czytania

Z dnia na dzień robi się coraz chłodniej, dni stają się krótsze, zakładamy cieplejsze ubrania - to oznaki nadchodzącego okresu zimowego, do którego warto się przygotować i pomyśleć o wyborze odpowiednich opon zimowych. Asortyment dostępnych na rynku zimówek jest bardzo szeroki. Różnią się one nie tylko ceną, ale także jakością. A więc jakie opony zimowe wybrać, aby bezpiecznie przetrwać nadchodzący okres?

Czym są opony zimowe?

Opony zimowe to opony skonstruowane w taki sposób, aby zapewniały bezpieczeństwo na drodze suchej, mokrej, pokrytej śniegiem czy lodem w temperaturze poniżej 7°C.

Wygląd opon zimowych

W oponach zimowych istotny jest bieżnik. Zimówki charakteryzują się znacznie głębszym wzorem bieżnika. Oprócz tego są gęsto pokryte lamelami, co ogranicza poślizgi na ośnieżonych nawierzchniach. 

Istotna jest również mieszanka gum, z których wykonana jest opona. Mieszanka gumowa zimówek jest miękka i elastyczna, co zapewnia lepszą przyczepność i odporność na niskie temperatury. Na oponach zimowych powinny znajdować się odpowiednie oznaczenia takie jak 3PMSF czy M+S.

Jak czytać oznaczenia opon zimowych?

Zimówki można rozpoznać po odpowiednich oznaczeniach. Symbol trzech szczytów górskich i płatka śniegu na oponie - 3PMSF (three peak mountain snow flake) oznacza, że spełnia ona konkretne wymagania stawiane oponie zimowej. Zostało to potwierdzone odpowiednimi testami oraz wystawieniem certyfikatu. Obok symbolu 3PMSF często producenci umieszczają również oznaczenie M+S (mud and snow), co świadczy o tym, że bieżnik ma wzór na błoto i śnieg. Natomiast jest to informacja deklarowana jedynie przez producenta i takie opony nie muszą przechodzić żadnych testów weryfikujących minimalny próg przyczepności w warunkach zimowych.

Na co zwrócić uwagę wybierając opony zimowe?

Producenci oferują wiele modeli opon, które mają zapewnić najlepszą przyczepność zarówno na suchych jak i mokrych drogach. Na rynku pojawia się coraz więcej chińskich firm, które proponują opony w niskich cenach. Nie warto wybierać nieznane marki, których oferty kuszą nas cenami. Lepiej postawić na sprawdzone opony.

Zastanawiając się nad wyborem zimówek w pierwszej kolejności należy skupić się na takich parametrach jak: rozmiar opon, indeksy nośności i prędkości.

Rozmiar opon

Musimy sprawdzić, jaki rozmiar opon dedykowany jest dla naszego auta. Taka informacja znajduje się w instrukcji obsługi samochodu. Na stronach sklepów sprzedających opony można również często znaleźć internetowy przelicznik rozmiarów opon, który pomoże rozwiać nasze wątpliwości co do wyboru.

Na zimę lepszym wyborem będą opony szersze niż węższe, ale w granicach rekomendowanych przez producenta.

Indeks nośności i indeks prędkości

Indeks nośności określa maksymalne obciążenie opony podczas jazdy z maksymalną prędkością. Zbyt słaba opona nie sprosta wadze pojazdu.

Natomiast indeks prędkości wskazuje maksymalną prędkość, z jaką może poruszać się pojazd na danym modelu opony.

Oba te parametry są ściśle powiązane i określone przez producenta. Dokładne informacje znajdziemy w instrukcji obsługi pojazdu.

W kwestii dotyczącej opon zimowych prawo pozwala zamontować niższy indeks prędkości, ale nie niższy niż Q - do 160 km/h. Opona o niższym indeksie jest lżejsza, co może być przydatne w głębokim śniegu.

Kiedy mamy już ustalone kwestie związane z rozmiarem, indeksem nośności oraz prędkości, możemy przystąpić do sprawdzania oferowanych przez producentów modeli opon. Wybór należy uzależnić od potrzeb i możliwości finansowych. Pamiętaj, że zakup opon zimowych to nie tylko inwestycja w Twoje bezpieczeństwo i zdrowie, ale także Twoich najbliższych.