Zaloguj się

Jak dbać o samochód zimą?

< Blog

Jak dbać o samochód zimą?

Autor

Michal Macuk

Data

Kategoria

Ogólne

3

 min czytania

Ujemne temperatury, śnieg, zamarzające szyby i drzwi, a szczególnie sól drogowa i piasek - to główne bolączki wszystkich kierowców w okresie zimowym. Zima to szczególnie trudny okres, nie tylko pod względem warunków drogowych, ale także pod względem utrzymania auta w dobrej kondycji. Podpowiadamy co zrobić, aby po zakończonym okresie zimowym auto nie wymagało renowacji. 

Mycie auta zimą

Aby dobrze zadbać o swój samochód zimą, trzeba pamiętać o jego czystości. Musisz myć auto zarówno zimą jak i latem. Warto robić to regularnie, a w okresie zimowym nawet częściej, ponieważ połączenie soli sypanej przez drogowców i związków chemicznych znajdujących się na drodze może przyczyniać się do niszczenia lakieru Twojego auta. Dlatego należy je usuwać systematycznie. Trzeba jednak pamiętać, żeby nie myć auta na zewnątrz przy temperaturach poniżej 0 stopni Celsjusza. Oprócz samego mycia warto odpowiednio nawoskować karoserię lub użyć innych środków do pielęgnacji lakieru. To zabieg, który oprócz nadania pięknego połysku i odświeżenia koloru, przede wszystkim spełnia funkcje ochronne. Dzięki cienkiej i niewidocznej warstwie wosku karoseria samochodu chroniona jest przed przywieraniem brudu i czynnikami powodującymi korozję. 

Porządki w samochodzie

Ważnym aspektem jest również wnętrze samochodu. Wnoszony na butach śnieg, wilgotna odzież, oddech kierowcy oraz pasażerów to wszystko jest źródłem wilgoci, która zimą łatwo przenika do wnętrza kabiny co nie wpływa dobrze na auto. Skraplająca się i parująca woda może powodować ciągłe parowanie szyb oraz niszczenie przewodów elektrycznych. Gromadząca się woda może także sprzyjać rozwojowi grzybów i drobnoustrojów. Tak więc zimą należy dbać o czystość w swoim aucie i pozbywać się wilgoci. Regularne czyszczenie wnętrza, dywaników, wywietrzenie auta w mroźny i pogodny dzień, gdy powietrze jest suche - to wszystko pomoże odpowiednio zadbać o auto.

W okresie zimowym najwięcej zanieczyszczeń przenosimy do auta wraz z obuwiem. Dlatego warto również zwrócić na to uwagę i przed wejściem do samochodu wykonać kilka solidnych tupnięć (najlepiej w suchym miejscu), a wsiadając do auta pozostawić nogi na zewnątrz i ostukać obuwie. Natomiast najlepszym rozwiązaniem będzie posiadanie małej szczotki, dzięki której szybko pozbędziesz się uporczywych zabrudzeń na butach. 

Trzymanie samochodu w garażu

Trzymanie samochodu w garażu czy też pod specjalną wiatą zapewnia lepszą ochronę naszego pojazdu przed zmiennymi warunkami pogodowymi szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Takie rozwiązanie spowoduje, że:

  • ochronisz lakier swojego samochodu,
  • zapewnisz dłuższą żywotność akumulatora,
  • zabezpieczysz samochód przed uszkodzeniami mechanicznymi,
  • zaoszczędzisz czas przy codziennym odśnieżaniu czy skrobaniu szyb.

Wyposażenie samochodu

Zimą trzeba wyposażyć auto w odpowiedni sprzęt do odśnieżania - skrobaczka i szczotka to podstawa. W przypadku szczotek przy wyborze warto kierować się twardością włosia. Lepszym wyborem będzie szczotka z delikatnym włosiem, która nie porysuje lakieru Twojego samochodu. Warto również pomyśleć o zakupie odmrażacza do zamków lub szyb. Przy bardzo niskich temperaturach mogą pojawić się trudności z uruchomieniem silnika samochodowego. Dlatego, aby uniknąć podbramkowych sytuacji warto zaopatrzyć auto w kable rozruchowe.