577 701 301 Zaloguj się

Wynajem długoterminowy

Autor

Brak danych

Data

Kategoria

Main

2

 min czytania

Od czego zależy koszt wynajmu długoterminowego?

Długoterminowy wynajem pozwala na efektywną optymalizację wydatków w firmie, a także na elastyczne zarządzanie flotą. W Fleet Agency ostateczny koszt miesięczny wynajmu samochodu zależy od:

  • marki i klasy pojazdu,
  • okresu finansowania,
  • opcji dodatkowych, takich jak ubezpieczenie, wymiana opon, serwis czy dostępność samochodu zastępczego,
  • wybranego limitu kilometrów,
  • wysokości opłaty wstępnej.

Każdy z powyższych warunków podlega negocjacjom - chcemy, aby nasi klienci dopasowali umowę i samochód do swoich potrzeb. W Fleet Agency limit kilometrów w skali całej umowy jest orientacyjny. Rozumiemy specyfikę wynajmu długoterminowego i fakt, że oszacowanie limitu może być nieadekwatne to do potrzeb, które pojawią się np. w 2. roku trwania wynajmu. Wyjściowy limit jest jednak konieczny do obliczenia miesięcznej opłaty za wynajem. 

Wynajem długoterminowy a koszty w firmie

Zgodnie z obecnym stanem prawnym przedsiębiorcy korzystający z pojazdów na wynajem, mają prawo do odliczenia VAT z tego tytułu. Jeśli samochód nie jest wykorzystywany do celów służbowych, to odliczyć możemy 100% VAT, w przeciwnym wypadku 50%. W ramach rozliczania kosztów wynajmu i takich wydatków jak paliwo, parking czy autostrada przedsiębiorca może je księgować w 100% lub 75% (gdy auto jest użytkowane również prywatnie). Inaczej mówiąc, wynajem długoterminowy jest traktowany jak normalny koszt uzyskania przychodu. 

Zalety wynajmu długoterminowego pojazdów

Dlaczego warto wybrać długoterminowe wypożyczenia pojazdu? Warto zwrócić uwagę na takie okoliczności jak:

  1. Opłaty za wynajem są stałe, to jedyny koszt posiadania samochodu, w którym zawarta jest wymiana opon, serwis i ubezpieczenie.
  2. Wynajem nie obciąża linii kredytowej - firma może korzystać z samochodu bez konieczności wybierania leasingu lub zaciąga kredytu.
  3. Firma ma dostęp do pojazdów w różnych klasach - do typowo miejskich aut po te klasy premium.
  4. Możliwość dobrania dodatkowych usług (ubezpieczenia, opon, samochodu zastępczego itp.).
  5. Istnieje możliwość wykupienia auta po zakończeniu umowy, ale nie jest to konieczność - firma może równie dobrze nie zdecydować się na wykup pojazdu.

Oferta wynajmu długoterminowego to świetne rozwiązanie dla firm, w których mobilność pracowników jest kluczowa dla osiągania wysokich wyników finansowych. Ponadto jest to opcja dla firm, które chcą co kilka lat bez ponoszenia dużych kosztów zmieniać samochód na nowszy. Brak samochodu służbowego może negatywnie wpłynąć na niektórych członków zespołu, którzy w ramach np. dojazdu do klienta muszą wybierać taksówkę lub inny środek transportu. Samochód w firmie również pewnym symbolem prestiżu, dzięki któremu może być lepiej postrzegana przez swoich kontrahentów. 


W Fleet Agency doradzamy, jak wynająć samochód na taki okres tak, aby jak najlepiej służył celom Twojego biznesu. Jesteśmy firmą, która pomaga w wyborze sposobów finansowania takiej operacji. 

Biznes zdjęcie utworzone przez senivpetro - pl.freepik.com