Zaloguj się

Wynajem długoterminowy aut - na czym polega?

< Blog

Wynajem długoterminowy aut - na czym polega?

Autor

Michal Macuk

Data

Kategoria

Wynajem długoterminowy

3

 min czytania

Wynajem długoterminowy

Wynajem długoterminowy jest jedną z najbardziej opłacalnych form finansowania samochodów dla przedsiębiorstw oraz osób prywatnych. Najem pojazdu jest szczególnie popularny wśród kierowców, którzy chcą korzystać z najnowszych modeli aut na rynku. Usługa ta rozliczana jest miesięcznie, na podstawie kosztu użytkowania auta w określonym czasie. Koszt wynajmu samochodu to różnica pomiędzy ceną zakupu samochodu i jego wartością w momencie zakończenia kontraktu. W ten sposób użytkownik nie musi spłacać pełnej wartości pojazdu. Zamiast tego płaci jedynie stosunkowo niską miesięczną ratę, a po zakończeniu umowy – zwyczajnie wymienia samochód na nowy. Nie ma również problemu ze zbyciem pojazdu, co może mieć miejsce w przypadku leasingu. Użytkownik może zdecydować się na wykup samochodu, ale nie musi tego robić.

W ratę wynajmu samochodu mogą być wliczone między innymi koszty takie jak:

·   rejestracja pojazdu,
·   przeglądy i badania samochodu,
·   wymiana części eksploatacyjnych,
·   wymiana opon sezonowych i ich przechowywanie,
·   kompleksowe ubezpieczenie auta.

Do zalet wynajmu długoterminowego możemy zaliczyć wygodę, elastyczność oraz brak problemów z późniejszą sprzedażą auta. Jeśli chodzi o opłacalność tego rozwiązania - wynajem długoterminowy samochodu jest bardzo korzystny, zwłaszcza w porównaniu z alternatywnymi sposobami finansowania. Warto również wiedzieć jakie dodatkowe kwestie obejmuje umowa wynajmu długoterminowego samochodu. Może ona określać, czy samochód może być używany wyłącznie w Polsce, czy również za granicą. Umowa najmu powinna również określać warunki udostępniania auta innym osobom. W dokumencie może znajdować się zapis stanowiący o tym, że z samochodu może korzystać zarówno klient jak i jego najbliższa rodzina, jednak dane osoby trzeciej powinny zostać zgłoszone przed użyczeniem pojazdu.

Leasing operacyjny 

Leasing operacyjny jest klasyczną formą finansowania samochodów. W przypadku tego rozwiązania mamy do czynienia ze spłacaniem miesięcznych rat i wykupieniem samochodu na końcu umowy. Podczas spłacania rat, użytkownik musi w pełni zająć się kwestiami dotyczącymi eksploatacji pojazdu. Samochód staje się jego własnością automatycznie w chwili opłacenia ostatniej raty. Wiąże się to więc z wyższą niż w przypadku wynajmu długoterminowego miesięczną ratą.

Leasing a wynajem długoterminowy

Leasing oraz wynajem długoterminowy różnią się od siebie wysokością miesięcznych rat, zakresem usług oraz sposobem zakończenia umowy. W przypadku leasingu następuje wykup samochodu, a w przypadku wynajmu długoterminowego samochód najczęściej zwracany jest do finansującego i podpisywana jest kolejna umowa na nowy samochód. Istotną różnicą między dwoma rozwiązaniami jest też zakres usług w trakcie umowy. Leasing jest jedynie formą finansowania samochodu, więc leasingodawca nie odpowiada za nic poza finansowaniem. W przypadku wynajmu długoterminowego sprawa wygląda zupełnie inaczej. Tutaj zakres usług dodatkowych można dopasować do własnych potrzeb. Oferta wynajmu długoterminowego może obejmować podstawowy pakiet usług z serwisem w autoryzowanych serwisach bądź kompleksową obsługę z ubezpieczeniem, przeglądami czy wymianą opon. Sprawia to, że zyskujesz przewidywalność wydatków.

Potrzebujesz nowego samochodu na korzystnych warunkach bez przejmowania się dodatkowymi formalnościami?

Zgłoś się do nas i skorzystaj z naszej oferty wynajmu!