Zaloguj się

AdBlue - jak działa i kiedy go stosować?

< Blog

AdBlue - jak działa i kiedy go stosować?

Autor

Michal Macuk

Data

Kategoria

Ogólne

3

 min czytania

Samochody z silnikiem Diesla emitują duże ilości tlenku azotu, który powoduje zanieczyszczenie powietrza i różne problemy zdrowotne. Aby zmniejszyć emisje z silników Diesla, producenci pojazdów muszą przestrzegać wielu przepisów dotyczących ochrony środowiska. Najważniejsze z nich to europejskie normy emisji. Są one zdefiniowane w szeregu dyrektyw UE, z których najnowsza to Euro 6. AdBlue ma na celu znaczne ograniczenie emisji szkodliwych dla środowiska tlenków azotu (NOx) i tym samym spełnienie rygorystycznych limitów emisji określonych przez normy europejskie (Euro 6).

AdBlue - czym jest?

AdBlue to 32,5% roztwór syntetycznego mocznika o wysokiej czystości w wodzie demineralizowanej. Jest płynem bezpiecznym w użyciu, stosowanym w pojazdach wyposażonych w technologię selektywnej redukcji katalitycznej (SCR) w celu ograniczenia emisji szkodliwych gazów do atmosfery. Powszechne stosowanie AdBlue w nowoczesnych samochodach z silnikiem Diesla zbiegło się w czasie z zaostrzonymi normami emisji spalin Euro 6, które obowiązują od 2016 roku. AdBlue znacznie ułatwia obniżenie emisji spalin w samochodach z silnikami Diesla, dzięki czemu spełniają one te przepisy.

Jak działa AdBlue?

Katalizator SCR znajduje się za filtrem cząstek stałych w układzie wydechowym. Kiedy pewna ilość NOx chce dostać się do katalizatora, ze zbiornika AdBlue wtryskiwana jest odmierzona dawka AdBlue. AdBlue jest przekształcany przez katalizator SCR w amoniak i niewielką ilość dwutlenku węgla. Powstały amoniak reaguje z NOx, tworząc nieszkodliwe substancje, azot i wodę. Katalizator SCR zapewnia szybki i wystarczający przebieg tej reakcji.

Gdzie można znaleźć wlew do zbiornika AdBlue w aucie?

W wielu popularnych modelach samochodów z silnikiem wysokoprężnym wlew AdBlue znajduje się za korkiem wlewu paliwa samochodu. Zwykle jest mniejszy niż główny wlew paliwa i będzie miał niebieski korek oraz oznaczenia potwierdzające, że należy go używać tylko do AdBlue. Są też takie modele, w których korka trzeba szukać w komorze silnika lub pod podłogą bagażnika.

Jeśli nie masz pewności, jak uzupełnić AdBlue w swoim samochodzie, zapoznaj się z instrukcją obsługi samochodu, aby dowiedzieć się jak uzyskać dostęp do zbiornika.

Jak sprawdzić poziom AdBlue w zbiorniku?

Wszystkie samochody z silnikami wysokoprężnymi, które korzystają z AdBlue, ostrzegają o niskim poziomie płynu. Gdy zbiornik będzie wymagał uzupełnienia, na desce rozdzielczej pojawi się pomarańczowa lampka ostrzegawcza. Ostrzeżenie to będzie się wyświetlać przy każdym ponownym uruchomieniu samochodu, dopóki poziom AdBlue nie zostanie uzupełniony do żądanego poziomu.

Trudno dokładnie określić, ile AdBlue potrzebuje Twój samochód, ponieważ poszczególne modele różnią się między sobą, ale generalnie zużycie odpowiada około 1 litrowi na 550 do 600 mil. Ilość potrzebna Twojemu samochodowi zależy od pojemności silnika, stylu jazdy i wielkości zbiornika AdBlue.

Ile kosztuje i gdzie można kupić?

Rosnąca popularność tego płynu spowodowała, że jest on powszechnie dostępny zarówno na stacjach paliw, stronach internetowych, jak i w sklepach zajmujących się sprzedażą akcesoriów samochodowych. W ostatnim czasie ceny AdBlue mocno wzrosły. Najkorzystniejsza opcja to kupowanie płynu w większej pojemności lub tankowanie AdBlue na stacjach benzynowych.