577 701 301 Zaloguj się

Ubezpieczenie GAP - jak działa?

Autor

Michal Macuk

Data

Kategoria

Ogólne

2

 min czytania

Ubezpieczenie GAP (Guaranteed Auto Protection) to kluczowy aspekt, który warto wziąć pod uwagę podczas ubezpieczania swojego pojazdu. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu rodzajowi ochrony oraz wyjaśnimy, czym różni się od tradycyjnego ubezpieczenia AC (Autocasco).

Czym jest ubezpieczenie GAP?

Ubezpieczenie GAP jest rozwiązaniem, które zostało stworzone w celu ochrony posiadaczy pojazdów przed ewentualnymi stratami finansowymi. Zwykle polisa pokrywa różnicę pomiędzy pozostałymi do spłaty ratami a kwotą odszkodowania wypłaconego z AC. Odnosi się to głównie do sytuacji, gdy wartość rynkowa samochodu jest niższa niż saldo zadłużenia kredytowego lub leasingowego. Ubezpieczenie GAP wyrównuje tę różnicę, aby Klient nie musiał samodzielnie ponosić finansowego obciążenia. 

Różnice między ubezpieczeniem GAP a AC

Autocasco, to standardowe ubezpieczenie samochodowe, które obejmuje różnego rodzaju ryzyka, takie jak kolizje, kradzieże, uszkodzenia czy zdarzenia losowe. Odszkodowanie w przypadku AC jest wypłacane na podstawie wartości rynkowej pojazdu w momencie wystąpienia szkody. Jednak wartość samochodu może znacząco spadać w pierwszych latach użytkowania. Tutaj właśnie pojawia się ubezpieczenie GAP, które zapewnia dodatkową ochronę finansową, wyrównując różnicę między wartością pojazdu a saldem zadłużenia. Okres ochrony oferowany przez ubezpieczenie GAP zazwyczaj wynosi od 2 do 5 lat - licząc od daty zakupu pojazdu. Jest to szczególnie ważne, ponieważ to właśnie w pierwszych latach eksploatacji samochodu wartość pojazdu najbardziej spada. Warto jednak pamiętać, że różni ubezpieczyciele mogą mieć różne warunki i limity czasowe, dlatego zawsze warto dokładnie zapoznać się z polisą i jej warunkami.

Korzyści z ubezpieczenia GAP

Wybierając ubezpieczenie GAP możesz cieszyć się wieloma korzyściami. Oto niektóre z nich:

  • Pokrycie różnicy wartości - ubezpieczenie GAP chroni Cię przed ponoszeniem finansowych strat w przypadku, gdy wartość Twojego pojazdu spada poniżej salda zadłużenia. W takiej sytuacji ubezpieczyciel wyrównuje różnicę, umożliwiając Ci uniknięcie dodatkowych kosztów.
  • Spokój i bezpieczeństwo finansowe - dzięki ubezpieczeniu GAP możesz spać spokojnie, mając pewność, że w przypadku straty lub kradzieży samochodu nie zostaniesz obciążony wysokim zadłużeniem.
  • Elastyczność - ubezpieczenie GAP jest dostępne zarówno dla pojazdów nowych, jak i używanych. Niezależnie od tego, czy kupujesz samochód na kredyt, leasing czy w inny sposób finansujesz jego zakup, ubezpieczenie GAP zapewnia Ci ochronę.


Podsumowując, ubezpieczenie GAP chroni przed stratą finansową osoby, które biorą samochód w leasing lub na kredyt. Warto więc z niego skorzystać, mimo faktu posiadania polis OC i AC, które mogą okazać się niewystarczające w sytuacji stwierdzenia szkody całkowitej pojazdu.

Chcesz poznać ofertę GAP dla swojego pojazdu? Skontaktuj się z nami!

 

Kalkulator ubezpieczenia GAP - sprawdź, jak korzystnie wypada Twój GAP