Zaloguj się

Opony wielosezonowe czy zimowe – które wybrać?

< Blog

Opony wielosezonowe czy zimowe – które wybrać?

Autor

Michal Macuk

Data

Kategoria

Ogólne

3

 min czytania

Wielu kierowców zmaga się z niemałym dylematem – opony wielosezonowe czy opony zimowe. Jeśli też nie jesteś pewien na które się zdecydować, w tym artykule dowiesz się więcej na temat obu rodzajów.

Na czym polega różnica – opony wielosezonowe a opony zimowe

Opony wielosezonowe są projektowane do używania przez cały rok i oferują kompromis pomiędzy osiągami opon letnich a zimowych. Opony zimowe są zoptymalizowane pod kątem niskich temperatur i ślizgającej się nawierzchni, zapewniając lepszą przyczepność w warunkach zimowych. Opony wielosezonowe natomiast są bardziej uniwersalne, co sprawia, że są lepsze na zmienne warunki, ale mogą nie osiągać skrajnych osiągów opon zimowych w śniegu i lodzie ani opon letnich w upałach.

Dla kogo opony wielosezonowe mogą być lepszym rozwiązaniem, a kiedy zimowe sprawdzą się bardziej?

Opony zimowe są zazwyczaj lepsze od opon wielosezonowych w warunkach zimowych, zwłaszcza gdy temperatura spada poniżej 7 stopni Celsjusza. Opony zimowe posiadają specjalne mieszanki gumowe i bieżniki, które zapewniają lepszą przyczepność na ślizgającej się nawierzchni, śniegu i lodzie. W skrajnych warunkach zimowych, takich jak głęboki śnieg czy oblodzenie, opony zimowe mogą zapewnić większe bezpieczeństwo i kontrolę nad pojazdem w porównaniu do opon wielosezonowych.

Opony wielosezonowe są jednak bardziej uniwersalne i mogą być wystarczające dla kierowców w obszarach o łagodniejszym klimacie lub tam, gdzie zimy nie są bardzo surowe. Decyzja między oponami zimowymi a wielosezonowymi zależy od warunków pogodowych, jakie panują w danym regionie oraz indywidualnych preferencji kierowcy - są warte uwagi dla kierowców, którzy nie chcą zmieniać opon w zależności od pory roku i preferują wygodę oraz oszczędność czasu.

Czy opony wielosezonowe są w stanie zapewnić optymalne bezpieczeństwo?

Opony wielosezonowe są bezpieczne w warunkach umiarkowanych i mogą spełniać oczekiwania większości kierowców. Jednak ich bezpieczeństwo zależy od indywidualnych potrzeb i warunków drogowych. Opony wielosezonowe mają pewne kompromisy, aby radzić sobie zarówno z letnimi, jak i zimowymi warunkami, co oznacza, że ​​mogą nie osiągać skrajnych wyników opon dedykowanych do jednej pory roku.

W obszarach o surowych zimach, gdzie występuje duża ilość śniegu i oblodzeń, opony zimowe mogą zapewnić lepszą przyczepność i bezpieczeństwo. Dlatego ważne jest, aby dostosować rodzaj opon do warunków panujących w danym regionie i indywidualnych preferencji, aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo na drodze.

Opony wielosezonowe czy zmiana opon – co wychodzi taniej?

Koszty związane z wyborem pomiędzy oponami letnimi i zimowymi a oponami wielosezonowymi zależą od kilku czynników, takich jak cena opon, koszt wymiany oraz czas.

Opony wielosezonowe są zazwyczaj droższe niż pojedynczy komplet opon letnich lub zimowych, ale trzeba również uwzględnić koszty związane z dwukrotną zmianą opon w ciągu roku (wiosną i jesienią) oraz przechowywaniem drugiego kompletu opon. W dłuższej perspektywie opony wielosezonowe mogą być ekonomicznie korzystne, jeśli nie ma surowych warunków zimowych, a kierowca ceni sobie wygodę i oszczędność czasu związaną z brakiem potrzeby częstej wymiany opon. 

Jaka jest żywotność opon wielosezonowych?

Żywotność opon wielosezonowych może się różnić w zależności od marki, modelu i warunków eksploatacji. Ogólnie rzecz biorąc, opony wielosezonowe powinny być wymieniane co około 60 000 – 80 000 kilometrów, ale wiele zależy od stylu jazdy czy warunków drogowych.

  • Ważne jest monitorowanie głębokości bieżnika. W miarę zużywania się bieżnika, maleje przyczepność i skuteczność opon, a to wpływa na bezpieczeństwo jazdy.
  • Regularne sprawdzanie ciśnienia, równomierne zużycie bieżnika i wizualna ocena ogólnego stanu opon pomagają utrzymać je w dobrym stanie. Zaleca się również rotację opon w regularnych odstępach, aby równomiernie się zużywały.

Rozwiązanie nie jest oczywiste – jeżeli mieszkasz w warunkach górskich, albo dużo podróżujesz - dobrą opcją będzie wymiana opon na sezonowe. Jeśli poruszasz się tylko po mieście, a klimat w Twojej okolicy jest łagodny – zainwestuj w opony wielosezonowe!

A swoje wymarzone auto znajdziesz w Fleet Agency!

Warto śledzić naszego bloga i media społecznościowe, aby być na bieżąco z najnowszymi informacjami.