577 701 301 Zaloguj się

Leasing operacyjny

Autor

Brak danych

Data

Kategoria

Main

2

 min czytania

Leasing operacyjny a finansowy - podstawowe różnice

Najważniejszą różnicą pomiędzy wspomnianymi rodzajami leasingu są możliwości księgowania. W leasingu operacyjnym kosztem uzyskania przychodu jest rata, w przypadku finansowego możemy dokonywać odpisów amortyzacyjnych. W leasingu operacyjnym na koniec umowy leasingowej może wykupić samochód i wtedy stać się jego właścicielem. W trakcie użytkowania pojazdu leasingobiorca może w koszty uzyskania przychodu zaliczyć wszelkie wydatki związane z utrzymaniem pojazdu np. paliwo czy opłaty za parking, przejazd autostradą. 

Ponadto rata w leasingu finansowym oraz operacyjnym jest podzielona na dwie części - kapitałową i odsetkową. Jednocześnie należy pamiętać, iż leasing finansowy umożliwia spłatę zobowiązania w dowolnym momencie, a w przypadku leasingu operacyjnego zgadzamy się na co najmniej dwuletni okres finansowania. Wybór rodzaju leasingu zależy od dokumentu sprzedaży lub indywidualnych preferencji klienta. 

Zalety leasingu operacyjnego

Opcja leasingu operacyjnego jest korzystnym rozwiązaniem z kilku powodów. Wśród nich warto zwrócić uwagę na fakt, iż:

  • opcja ta nie obciąża linii kredytowej firmy
  • rata to koszt uzyskania przychodu
  • firma lub osoba fizyczna nie musi dysponować ogromną sumą “na start”
  • nie wymaga zaciągania kredytu
  • pozwala na rozliczanie wydatków jako kosztów wg. obowiązujących zasad

Umowy leasingowe są zawierane na kilka lat, dlatego przed podpisaniem umowy warto zawrócić uwagę na wszystkie jej warunki oraz oczywiście na wysokość raty. Jak oblicza się jej wysokość? O tym poniżej. 

Od czego zależy wysokość raty leasingowej?

Jak wspomnieliśmy wyżej, opłacanie raty leasingowej nie wiąże się z uruchomieniem linii kredytowej. Co jednak wpływa na wysokość raty? Bank, w którym decydujemy się na leasing, bierze pod uwagę:

  1. Wartość przedmiotu finansowania
  2. Opłatę wstępną
  3. Okres finansowania
  4. Kwotę wykupu
  5. Wiek auta i status sprzedawcy (wpływa na wysokość marży banku)

Ile trwa zawarcie umowy na leasing? Zdajemy sobie, jak ważne dla Ciebie jest, aby samochód był jak najszybciej do Twojej dyspozycji. Rozpatrujemy wnioski leasingowe tak szybko, jak to tylko możliwe z zachowaniem należytych procedur. Pomagamy w całym procesie tak, abyś mógł otrzymać samochód w tydzień od momentu złożenia wniosku leasingowego. Poza tym załatwiamy wszelkie formalności związane z dostawą auta - sprawdzamy każdy szczegół, dbamy o jego aktualny przegląd techniczny oraz ubezpieczenia. Dzięki temu masz pewność, że wiążesz się z wiarygodnym partnerem. Skorzystaj z możliwości, jakie daje leasing operacyjny już dziś - czekamy na Ciebie we Fleet Agency. 

Samochód zdjęcie utworzone przez senivpetro - pl.freepik.com